Kulüp olarak İzcilik ve bisiklete sevdamız var Onun için buradayız, çünkü her şeyin sevmekle başladığının farkındayız..

Bisiklet ile Çevre

Günlük yaşamda kullandığımız Oksijene karşılık, ciğerlerimizin havaya saldığı Karbondioksiti saymazsak, bisikletin çevreye en dost ulaşım, spor, hobi ve sağlık aracı olduğu şüphesizdir.
Otopark gereksinimi olmaması, gerektiğinde araçlara ayrılmış yollarda (otoban dışında) sürülebilirliği, kimi zaman ister topraktan isterse de taştan yapılsın sadece 1,5 m.lik ( iki bisiklet için) bir yolun yeterli olması, kentte-yolda ya da arazide ve kimi zaman yürümekte zorlanılan mekânlarda da görece kolay kullanılabilirliği çevreye dost bir ulaşım aracı olduğunu şüphesiz kanıtlamaktadır. Ayrıca bisikletle çıkılan arazi gezileri vb.. etkinlikler doğayla iç içe bir yaşamın ve temiz bir çevrenin vurgusu olmaktadır.
Sadece araç ekzoslarından yayılan Karbonmonoksit değil, aynı zamanda bu araçlar için dökülen asfalt (hem üretim hem de uygulama süreciyle birlikte) ve ek olarak otopark amaçlı yapılan sert zemin düzenlemeleri vb.., ısıyı emerek ve güneş ışınlarının yerküre tarafından yansıtılmasına engel olarak, küresel ısınma sürecini, büyük ölçüde hızlandırmaktadır.
Uzun vadede, motorlu araç sayısının azaltılarak, toplu taşım ve bisiklet gibi şahsi ulaşım araçlarına ağırlık verilmesi durumunda, küresel ısınma sürecinde büyük bir değişim gözlenebileceği unutulmamalıdır.

 
Comments

No comments yet.