Kulüp olarak İzcilik ve bisiklete sevdamız var Onun için buradayız, çünkü her şeyin sevmekle başladığının farkındayız..

Bisiklet ile Kültür

Şayet bisiklet ya da doğa ile ilgili haberleşme grupları, güncel yayın yapan web siteleri, yine tv-radyo-gazete gibi güncel yayın organlarının çevre ya da hobilerle ilgili ekleri ya da duyurularına dikkat edilecek olursa, birkaç bisikletçiden oluşan bir grubun, yalnız bir cengaverin ya da balayına çıkmış sevimli bir çiftin şehir-şehir, ülke ülke ya da kıta kıta dolaştığını görebilirsiniz.
Sadece geçen yıl Ankaralı arkadaşlarımızca (kimine katılarak) Karadeniz, Doğu Anadolu, Muğla, Tuz gölü ve İzmir bölgelerine turlar düzenlendi. Bunun yanında, sıkça duyulmasa da her hava koşulu ve mevsimde şehirler arasında tura çıkan bisiklet dostları mevcut. Hatta bu yazı hazırlanırken dahi, emin olunmalıdır ki, Türkiye çapında en az 10 arkadaşımız bu tür turlarda pedal çeviriyor.
İşte kültürlerin kaynaşması, altınızda gürültülü bir araç olmadan, doğaya saygılı bir görünümle henüz elektriği dahi olmayan insanlara konuk olmak. El arabası dışında motorsuz taşıt görmemiş ufaklıklarla kısa süreli gezintiler yapabilmek. En basit ifadeyle, kendi kültürümüzle kaynaşmak için elçilik yapmak.
Birkaç ay öncesinde, sadece Ankara ya uğrayan, İpek Yolu’nu pedalla katetmek isteyen, ya da yaz tatilini değerlendirmek amacıyla kıta turuna çıkan yerli ve yabancı birçok farklı insanla tanışma fırsatımız oldu. Julien, Francis, David…misafirlerimizden birkaçının adı. Geçen aylarda tvde de duyurulduğu üzere, arkadaşımız olan bir bisikletçi Türk çift Asya turu sırasında, Kazakistan civarında bir kaza geçirdi ve ülke dönmek zorunda kaldılar. Ancak bunun onları yıldıracağını düşünmek yersiz. Vücuduna kalıcı dövmeler yaptıran ve bunu reklam amaçlı kullanan insanların varlığı da olayın reklam boyutunun diğer bir yönüdür.

 
Comments

No comments yet.