Kulüp olarak İzcilik ve bisiklete sevdamız var Onun için buradayız, çünkü her şeyin sevmekle başladığının farkındayız..

Bisiklet ile Ulaşım ve Sağlık

Ulaşım, araç trafiğinin yoğun olduğu sabah saatlerinde ya da dar sokaklardan oluşan bir kentte yaşadığınızı düşünün. Bisikletinizle aralardan kolayca sıyrılıp, motosikletlerden de daha rahat yol alabilirsiniz. Ayrıca, otopark vb. sıkıntınız olmadan kimi zaman katlanabilir bisikletinizle bir kefeye ya da restorana girip, rahatça yemeğinizi yiyip, canınız istediğinde yolunuza koyulabiliriniz.

Ofiste çalışıyorsanız, kısa mesafelerdeki şahsi vb. işlerinizi sessizce ve yorulmadan halletmek için ya da evden markete vb. gitmek amacıyla da bisiklet en iyi alternatiflerden. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün elbette.

Sağlık, Günümüzde özellikle ortopedistlerin bacak eklem sorunlarında önerdiği tek spor (fizik tedavi dışında) bisiklettir. Pek çok bacak probleminde bisiklet, kasları yürüyüşe göre dahi daha kolay ve acısız olarak güçlendirdiği için şiddetle önerilmektedir. Bunun yanında düzenli bisiklet sürüşleri, uzun-kısa ya da arazi-yol sürüşleri olsun, kalp-damar sistemini güçlendirmekte, ayrıca toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırıcı etkide bulunmaktadır. Aşikardır ki, bisiklet gibi pek çok sporla profesyonel düzeyde olmasa da uğraşanlarda vücuttaki kan daha akışkan ve miktarı da (1 litreye kadar) daha fazladır.
Ofise dahi gidip gelmek anlamında çevrilen pedalların getirisi yadsınamaz boyuttadır. Bisikletin bu konuda en göze batan yanı, ister ulaşım ister hobi ve ister spor amaçlı olsun, vücut ağırlığını dişliler yardımıyla dağıtarak bacaklara daha az yük binmesini sağlaması ve böylece görece verimli ve daha az yorucu olmasıdır.

 
Comments

No comments yet.