Kulüp olarak İzcilik ve bisiklete sevdamız var Onun için buradayız, çünkü her şeyin sevmekle başladığının farkındayız..

Bisiklet Yarışı Türleri

Yol Yarışları: Ferdi ve takım halinde yolda yapılan yarışlardır. Mesafe bayanlarda 70 km; erkeklerde 190 km, profesyonellerde ise 280 km’yi aşamaz. Yolun genişliği starttan itibaren en az 5 metre, son kilometrede en az 8 metre olmalıdır. Takımlar 4-12 bisikletçiden oluşur.
Velodrom Yarışları: 1000 metre sürat yarışı, 4000 m.takım sürat yarışı, 1000 metre ferdi saate karşı yarış, 4000 metre ferdi sürat yarışı, puanlı yarış, çifte (tandem). Velodrom: Oval biçimde,içe doğru eğimli 333 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki bisiklet yarış pisti.
Tandem (çifte) yarışlar : İki kişilik bisikletlerde, sürat yarışının kurallarına göre yapılır. Ancak mesafe 1500 metredir.
Bisiklet Krosu: 32 kilometrelik özel bir parkurda, normal yolların geçilmesi, çitlerin, sulu engellerin ve devrilmiş ağaçların aşılması biçiminde yapılır.
Dağ Yarışları: Dağ sürüşlerinde her türlü arazide yol alınır. Son zamanlarda yaygınlaşan bisiklet sporlarından biri de maratondur. İlk dağ bisikleti Dünya şampiyonası 1990 yılında düzenlenmiş, 1996 yılında ilk defa Atlanta Olimpiyat Oyunlarında yer almıştır.
Olimpik Dağ Bisikleti Yarışı: 5-9 km uzunluğunda parkurda düzenlenir. Parkurun asfalt kısımları %15’i geçemez. Yeterli miktarda tırmanma, patika ve teknik iniş içermelidir. Büyük erkekler yarışı yaklaşık 2 saate denk gelecek sayıda tur atılarak yapılır. Bu tür yarışlarda bisikletin lastiklerinin geniş olması çok rahatlık sağlar çünkü ince lastik dağda çok kayabilir bu da yaralanmalara sebep olur.
Dağ Bisikleti Maraton Yarışı: 90 km’den uzun parkurlarda yapılır.
Bisikletli Koşu Yarışları (Cyclo-cross): Diğer bisiklet yarışları arasında, bisiklet yarışı ile krosun (kır koşusu) bir bileşimi olan bisiklet krosu vardır. Bisiklet krosu inişli çıkışlı ve bozuk yollarda yapılır. Yarışçıların bazen bisikletten inerek yürümeleri ve bisikletlerini omuzlarında taşımaları gerekir.
BMX Yarışları: 2008 yılında Pekin olimpiyatlarında yarış başlatılmıştır.
Bisikletli Orienteering: “Güçsüzün güçlüyü yenebildiği tek spor dalı” olarak tanımlanıyor Oryantiring. Bunu kanıtlamak istercesine, 95+ yaş kategorisinde yarış düzenlenen belki de tek spor dalı! Bu sporda kim haritayı en iyi yorumlar, kestirmeyi en çabuk fark eder ya da en az eforla en hızlı gidebileceği rotaya kim en hızlı karar verirse o kazanır.

 
Comments

No comments yet.