Kulüp olarak İzcilik ve bisiklete sevdamız var Onun için buradayız, çünkü her şeyin sevmekle başladığının farkındayız..

İzcilik

Batıkent Gençlik ve Spor Kulübü’nün kurulmasından çok daha önce İstiklal İzci Grubu kurulmuştur (2000). Milli Eğitim Bakanlığında (MEB) izcilik branşı kapandığında izcilik yapabilmek için izcilik federasyonuna kayıt olmamız gerektiği için Batıkent Gençlik ve Spor Kulübünü kurduk (2015). Kulüp bünyemizde şuan için sadece İstiklal İzci Grubu bulunmaktadır. İzci grubumuz bünyesinde küme izcileri, oymak izcileri ve ocak izcileri bulunmaktadır. Kısacası 7-18 yaş arası tüm çocuk ve gençlere uygun izcilik basamaklarında yer bulunmaktadır.
izciliksayfasi1

İzciliğe Çağrı

izciliksayfas
İzcilik, Atatürk’ün emirleri doğrultusunda devlet eli ile kurulmuş resmi bir teşkilattır. ’’Yurt savunması bakımından bu derece ehemmiyetli olan izcilik, ferdi ve milli eğitim bakımından da nispette önemlidir.’’ Sözü ile Kemal Atatürk izciliğin önemini belirlemiştir.

İzcilik, bazı eğlendirici açık hava faaliyetlerinin eğitime faydası olacağı fikrinden doğmuştur. Okul çalışmalarını tamamlayan ve okul ders programlarının dolduramadığı bazı boşlukları dolduracak bir faaliyet sayılabilir.

Kısacası izcilik çocuğu tabiat içinde yetiştiren bir okuldur ve çocuğun karakterini, sağlığını ve yeteneklerini geliştirmek suretiyle eğitim boşluklarını doldurur.

İzcilik, çocuklara hayatın nasıl kazanılacağını değil, nasıl yaşanacağını da öğretir. İzcilik eğitiminin amacı, çocuğun sadece kendini düşünen bir varlık değil, başkalarını da düşünebilen, topluma hizmet etmek için ruhen ve bedenen gelişmiş bir insan haline getirmektir.

 • Yepyeni dostluklar; yepyeni arkadaşlıklar kazanmak istiyorsanız,
 • Yıldızlarla yön bulmak, gece ormanda çadır uyumanın keyfini yaşamak istiyorsanız,
 • Oba ruhunu yaşayıp, isli çaydanlıkta pişen çayın tadına varmak istiyorsanız,
 • Gecenin sessizliğinde ormanda gezinti yapmak, arkadaşların uyurken güvence için nöbet tutmak, şehrin monotonluğundan kurtulup birazda olsa kafa dinlemek istiyorsanız,
 • Kampta her gece ateş başında hoşça vakit geçirmek istiyorsanız,
 • Doğayla kucaklaşmak istiyorsanız,
 • Ve en önemlisi izcilik ruhunu yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız, İZCİLİĞE KATILIN…

İzcilik hayatı yaşamaktır. İzcilik, sevgi, barış ve dostluktur. İzcilik anlatılmaz yaşanır.Gelin, bizlerle izciliği yaşayın.

İzci Andı ve Türeleri

İzci Andı

Allahıma ve vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime, izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlâkça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine and içerim.


izciliksayfasi3

İzci Türeleri

 • İzci, sözünün eridir. Şeref ve haysiyetini her şeyin üzerinde tutar.
 • İzci, yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadıktır.
 • İzci, başkalarına her zaman yardımcı ve yararlı olur.
 • İzci, herkesin arkadaşı ve izcilerin kardeşidir.
 • İzci, herkese karşı naziktir.

 • İzci, bitki ve hayvanları sever ve korur.
 • İzci, büyüklerini sayar ve sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.
 • İzci, cesurdur, neşeli ve güler yüzlüdür.
 • İzci, tutumludur.
 • İzci, fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.

İzcilik Hakkında Diğer Yazılar..

İzci Olmak İçin Ne Yapmam Gerekli ?

Eğer, 7 ila 17 yaşları arasında iseniz, izci olabilmek için en yakınınızdaki “İzci Kulübüne” müracaat edebilirsiniz. Birçok spor kulübünün branşları arasında “izcilik” vardır. Bizim Kulübümüze de başvuru yapabilirsiniz.

İzci Lideri Olmak İçin Ne Yapmam Gerekli ?

Eğer 18 yaşını doldurmuş iseniz izci lideri olabilirsiniz. İzci Lideri olabilmek için bir İzci Kulübüne girmek ve buradan lisans çıkartmak gerekir. Tabii bu süre zarfında İzci Üniformasına da sahip olmalısınız.Button

Lider Lisansı Çıkartınca ne yapacağım ?

Lisans çıkartma işleminiz tamamlanınca siz, o izci kulübünün lider havuzuna adaysınız demektir. Kulüp Önderi, sizin durumunuzdaki yetişkinleri toplayarak bir Liderlik Tanıtım Semineri verecektir.

Tescil Nasıl Yaptıracağım ?

Yeni yönetmelik ile beraber ünite tescillerinden önce yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler sırayla blog bölümünde bulunan “İzcilik Tescili Nasıl Yaptıracağım ?” yazısının altında bulunmaktadır. Yazıya ulaşmak için Tıklayınız.

Ne Zaman And İçeceğim ?

Adaylık dönemini tamamladığında ünitendeki diğer izcilerin önünde izci andı içmeniz istenecektir. Buna “And İçme Töreni” adı verilir. İzci üniforması giyen herkesin sizin yaptığınızın aynısını bir zamanlar yaptığını unutmayın.

Neden And İçiyorum ?

İzci andı, izciliğe bağlılığınızı gösterir ve izci olma anınızı belirler.
İzci and ve türesinin özü, bu değerleri günlük hayatımızda da her an uygulamaya çalışmamızda yatar. Önceleri hatırlamaya çalışacağımız bu değerler sistemi, zamanı gelince göreceğiz ki hayat tarzımız haline gelmiş. İzciliğin kurucusu Baden Powell’ın dediği gibi “Bu dünyayı bulduğunuzdan biraz daha iyi bırakmayı deneyin.”.

Neden İzci Parkı ?

İzciliğin tanımının kısacası doğayla kucaklaşırken bireysel gelişim diyebiliriz. Peki hangimizin zamanı vakti sık sık ormana gitmeye yetiyor ? Dersaneler sınavlar derken tüm gençlik internet bağımlısı olma tehlikesinde.

10 Soruda İzcilik

1. Neden izcilik?, 2. İzcilik nedir?, 3. Bende izci olabilirmiyim?, 4. İzciler ne yapar?, 5. Neden kamplara gidiliyor?, 6. İzciler kampta ne yapar?, 7. Çocuğum güvende mi?, 8. Çocuğum kampta aç kalır mı?, 9. Ne kadar para harcarım?, 10. Biz kimiz?