Kulüp olarak İzcilik ve bisiklete sevdamız var Onun için buradayız, çünkü her şeyin sevmekle başladığının farkındayız..

Bisiklet

Batıkent Gençlik ve Spor Kulübü’nün kurulması ile beraber bisiklet branşını da kulübümüzün altında hemen açtık. Bisiklete bizler çok önem veriyor, insanlığa ve gençlere faydalarını saymakla bitiremiyoruz desek yalan olmaz. Bisiklet yarışçılığı hakkında öğrenmek istediğiniz birçok bilgiyi sitemizden bulabilirsiniz. Bilindiğinin aksine bisiklet branşının altı çok kalabalık.. Birçok farklı türde yarışlar düzenlense de ülkemizde ağırlık dağ bisikleti (Mtb) ve yol bisikleti olarak belirlenmiştir. Kulübümüz bünyesinde hem dağ bisikleti branşı hem de yol bisikleti branşında başarılı sporcular bulunmaktadır.
bisiklet2genis

Online Yaşamayan Nesiller..

bisikletlinesilgenis
Bilim adamları, bilgisayarların gelcecek nesli bağımlı olma yönünde en çok tehtit oluşturan nesne olarak görüyorlar ve bu konuda uyarılarda bulunuyorlar. Neden bilgisayarlar çocuk ve gençlere bu kadar keyifli geliyor ? Saatlerce başından kalmadan oturan nesiller bu ekranlarda neler buluyorlar ? Neden kendilerini ona ait hissedip, dünyadan bağlarını koparıyorlar ? Bu soruların cevabını vermemiz, nesillerimizi bilgisayar başından kaldırmaya yetebilir.Biz bu cevabın herkesin bilgisayarda kendinden birşeyler bulması olduğunu düşünüyoruz.
İşte tam bu noktada bisiklet sporu akıllara geliyor. Bisiklet sporunun alt dalları sayesinde düm düz nesiller yerine kendilerini farklı bisiklet branşlarında yeteneklerini sergiledikleri bir dünyanın olduğu konusunda farkındalık uyandırma gayreti içindeyiz. Bu nesilleri bisikletin içine çekerek “Bisiklet Yarışı ile Gelen Başarılı Nesiller” başlığının tüm faydalarını alacaklardır.

Bisiklet Yarışı ile Gelen Başarılı Nesiller..

İnsanın en büyük mücadelesi kendisi ile mücadeledir. Dünyanın en zor 3 spor dalından birisi olan bisiklet her türlü doğal koşullarda zorluklarla savaşmanın ve başarmanın en büyük örneklerini teşkil eder. Bu sayede sporcular kendileriyle verdikleri mücadelenin neticesinde hayata daha iyi hazırlanıp, kendilerini daha iyi tanıma fırsatı bulabilirler. Kendisi ile mücadele eden bir bireyin dışarı ile mücadelesi çok daha kolay ve sıkıntısız olacaktır.Tüm enerjisini sporda harcayan çocuk ve gençler derslerindeki başarıyı artırdığını bilim çevreleri tespit etmiştir.
basarilinesillergenis1
Spor ile uğraşan bireyler toplumda örnek teşkil eden kişiler olabilmektedirler. Bu sayede çeşitli zararlı alışkanlıklardan kendilerini soyutlamalarının yanı sıra örnek bir birey olduğu için çevresine de etki yapabilmektedir. Günümüzde uyuşturucu madde, alkol ve sigara kullanımının giderek yaygınlaşmasının nedenlerinden birisi de çocuk ve gençlerin kendilerini tamamen ifade edebildikleri yerlerin olmamasından kaynaklanmaktadır. Bisiklet sporu ile uğraşan bir bireyin mücadelesi kendi ile olacağından zararlı alışkanlıkların olması beklenemez.

Bisiklet Hakkında Diğer Yazılar..

Neden Bisiklet ?

1800’lü yıllarda garip bir icat olarak görülmüş ve sonrasında, özellikle insanların yoğun yaşadığı ve gelir düzeyinin düşük olduğu topluluklarda, vazgeçilmez bir ulaşım aracı haline gelmiştir.

Bisiklet ile Ulaşım ve Sağlık

1800’lü yıllarda garip bir icat olarak görülmüş ve sonrasında, özellikle insanların yoğun yaşadığı ve gelir düzeyinin düşük olduğu topluluklarda, vazgeçilmez bir ulaşım aracı haline gelmiştir.

Heryerde Bisiklet Var !

Bisiklet Kampçılığı, Trekking vb.. disiplinlerin yanında, daha uzun mesafelere gitme olanağı sağlayarak, farklı bir tat sunar. Ayrıca yükün bisiklete aktarımı daha az yorulma sonucunu getirir.

Bisiklet Yarışı Türleri

Yol Yarışları: Ferdi ve takım halinde yolda yapılan yarışlardır. Mesafe bayanlarda 70 km; erkeklerde 190 km, profesyonellerde ise 280 km’yi aşamaz.

Doğa Sporları ve Bisiklet

Özellikle dağ bisikleti ile yapılan aktiviteler, pek çok doğa sporu disiplinini bir araya getirebilmektedir. Bisikletle çıkılan uzun seyahatlerde, kampçılık, trekking ve tercihe göre yamaç paraşütü, kaya tırmanışı vb..pek çok aktivite kombine edilebilmektedir.

Bisiklet ile Kültür

Şayet bisiklet ya da doğa ile ilgili haberleşme grupları, güncel yayın yapan web siteleri, yine tv-radyo-gazete gibi güncel yayın organlarının çevre ya da hobilerle ilgili ekleri ya da duyurularına dikkat..Bisiklet ile Çevre

Bisiklet ile Çevre

Günlük yaşamda kullandığımız Oksijene karşılık, ciğerlerimizin havaya saldığı Karbondioksiti saymazsak, bisikletin çevreye en dost ulaşım, spor, hobi ve sağlık aracı olduğu şüphesizdir.

Bisiklet Türleri

Yol Bisikleti, Dağ Bisikleti (MTB), Şehir Bisikleti, Katlanabilir Bisiklet, Bmx Bisiklet, Tandem Bisiklet,